„Krok do naszej wspólnej przyszłości” – kolejne spotkanie w Liniewie

2012-06-03 20:07:10

W piątek 1 czerwca br zakończyło się kolejne spotkanie uczniów współpracujących ze sobą szkół z Polski, Turcji, Portugalii, Niemiec i Hiszpanii. Tym razem odbyło się ono w naszym gimnazjum. 31 uczniów wspólnie z nauczycielami gościło w naszej gminie. Był to już trzeci z kolei meeting  w programie Comenius, w którym uczestniczą nasi gimnazjaliści. Tym razem uczniowie rozmawiali podczas oficjalnych spotkań o demokracji, jej korzeniach w swoich krajach, o potrzebie jej utrwalania. W dobie połączonej Europy migracja ludności powoduje, że mieszają się różne narodowości, kultury, religie. W tym tyglu powinniśmy żyć bez wzajemnych uprzedzeń, w duchu tolerancji i akceptacji swoich odrębności. Ponadto uczniowie przedstawiali, wcześniej przygotowane  w swoich szkołach prezentacje multimedialne obrazujące sposoby wybierania przedstawicieli na szczeblach szkół (samorządy szkolne), oraz zasady wyborów samorządów lokalnych i centralnych. Przedstawiając ich zakresy działania, oraz zasady funkcjonowania.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w ciekawych wycieczkach do Szymbarku i do Gdańska.

Na zakończenie spotkania, obok boiska Orlik powstała  Dębowa Aleja Demokracji. Na pamiątkę tego spotkania oraz uczestnictwa w tym projekcie, każda ze szkół posadziła dąb, a pod jego korzeniami umieściła w zamkniętej butelce hasło w swoim języku mówiące o demokracji. Każde z drzewek zostało opatrzone stosowną informacyjną tabliczką. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy bawili się na międzynarodowej dyskotece. Uczniowie bowiem przywieźli muzykę którą zaproponowali swoim koleżankom i kolegom do wspólnej zabawy.  W miłej atmosferze dobiegło trzecie spotkanie realizowane w ramach projektu Comenius pn. „Krok do naszej wspólnej przyszłości”. Na kolejne umówiliśmy się już w październiku 2012 w gimnazjum niemieckim w Ebsorfergrund.(zw)<Galeria zdjęć>