Twòrzimë w Rodny Mòwie

2015-04-25 09:08:34

30 marca 2015 roku odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie finał literackiego konkursu w języku kaszubskim pt. „Twòrzimë w Rodny Mòwie”. Organizacją konkursu zajęły się nauczyciele języka kaszubskiego z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie i Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach: Pani Felicja Baska-Borzyszkowska, autorka podręcznika do nauki języka kaszubskiego dla szkoły średniej oraz Pani Wioletta Katarzyna Ratajczak-Toczek.

Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych oraz maturzystów języka kaszubskiego. Uczestnicy konkursu napisali w języku kaszubskim utwory o dowolnej tematyce i rodzaju literackim (liryka, epika lub dramat). Prace uczniowskie nadesłane były m.in. ze szkół z Bytowa, Ugoszczy, Brus, Kartuz, Gowidlina, Kościerzyny, Chojnic, Rokit,

Jury w składzie: Pani Ludmiła Gołąbek, autorka słowniczka języka kaszubskiego dla dzieci, Pan Wojciech Miszk współautor podręcznika języka kaszubskiego dla szkoły średniej i Pan Dariusz Majkowski redaktor naczelny czasopisma „Pomerania” ocenili kodowane prace 53 uczestników.

Trzech uczniów z Zespołu Oświatowego w Liniewie otrzymało nagrody za napisane utwory poetyckie lub prozatorskie:
Kacper Ronkowski, pseudonim „Łżélc” -  I miejsce w kategorii: proza - za opowiadanie „Gôrczińsczi zómk”;
Dawid Jach,  „Grajk” -  III miejsce w kategorii wiersz - za utwór „Srel”
Jan Kiedrowiczi pseudonim „Czeder” -  wyróżnienie w kategorii wiersz - za utwór „Ùsôdzk ò diôhełkù Srelu”.

Gala finałowa uświetniona została popularnymi piosenkami tłumaczonymi na kaszubski śpiewanymi przez uczniów ze szkół w Bytowie, Brusach i Ugoszczy.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy i goście zostali zaproszeni na posiłek przygotowany przez młodzież bytowskiej szkoły. (ic) <Galeria zdjęć>

Konkurs odbył się pod patronatem honorowym
- Jana Wyrowińskiego – Wicemarszałka Senatu RP
- Romana Zaborowskiego – Senatora RP