Obchody Dnia Niepodległości

2015-11-12 11:04:02

Jak co roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w naszym gimnazjum odbyło się szereg imprez  dla uczczenia tego wyjątkowego dnia. Już z samego rana każdy przychodzący do szkoły uczeń otrzymywał przygotowaną na kartce krótką informację na temat istoty tego Święta i jego historii. Na każdej przerwie ze szkolnego radiowęzła płynęła inna niż zazwyczaj muzyka; były to tradycyjne pieśni patriotyczne oraz kompozycje Jacka Kaczmarskiego.

Uczniowie klasy IB przygotowali na ten dzień gazetkę ścienną pod  hasłem: „Emigracja – polską drogą do niepodległości”. Pojawiły się na niej informacje o przyczynach wyjazdów Polaków z kraju, liczbach emigrantów i krajach, do których najczęściej wyjeżdżali nasi rodacy. Zwrócono też uwagę na gościnność, z jaką spotykali się w nowych miejscach swego zamieszkania, nawet wtedy, gdy były to tak odmienne kulturowo kraje jak choćby Iran.

Od rana na każdej przerwie uczniowie klasy IB prowadzili też specjalnie przygotowany quiz. Każdy gimnazjalista mógł wziąć w nim udział: wylosować pytanie związane  z niepodległością naszego kraju, a po poprawnej odpowiedzi otrzymać drobny upominek. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem i wykazał sporą wiedzę naszych uczniów. Odpowiadali poprawnie na różne pytania, nawet gdy chodziło o opisanie wyglądu Józefa Wybickiego czy Lecha Wałęsy.

Kulminację obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gimnazjum Publicznym w Liniewie stanowiła przygotowana przez klasę IB uroczysta akademia. Krótki rys historii dochodzenia naszego kraju do niezawisłości został okraszony poezją patriotyczną oraz pięknymi pieśniami legionowymi. Wyjątkową oprawę tej uroczystości stworzyli wszyscy uczniowie, którzy tego dnia przyszli do szkoły w galowych ubraniach ozdobionych przygotowanymi na tę okazję kotylionami.

Po akademii głos zabrał dyrektor szkoły pan Zbigniew Werczyński, który podziękował za przygotowanie obchodów Święta Niepodległości i zwrócił uwagę na wartość wolności oraz sposoby okazywania patriotyzmu w czasach współczesnych. Na zakończenie swego wystąpienia dyrektor szkoły wręczył dyplomy uczennicom, które wzięły udział w szkolnym konkursie literackim: „Nieodległość – szczęście, obowiązek czy nic nie znaczący fakt”. Pierwsze miejsce zajęły dwie uczennice z klasy IIIB: Kinga Adamek i Małgorzata Olewińska. Wyróżnienie otrzymała uczennica klasy IIIA – Aleksandra Torłop.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył mecz siatkówki rozegrany między reprezentantami klas A i B. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowy dyplom i drobne upominki.

Wierzymy, że świąteczną atmosferę uczniowie zabrali ze sobą do domu, co sprawiło, że na ulicach naszych miejscowości 11 listopada zrobiło się biało-czerwono. (wf) <Galeria zdjęć>