Dzień Kaszubski w Gdańsku

2016-03-30 10:47:21

Uczniowie uczący się języka kaszubskiego w naszej szkole pojechali do Gdańska na obchody Dnia Kaszubskiego, które odbyły się w sobotę 19 marca. Byliśmy wyposażeni w flagi czarno-żółte oraz w flagę z gryfem. Są to regionalne barwy i symbole. Wszyscy uczestnicy uroczystości zebrali się pod pomnikiem Księcia Świętopełka – pomorskiego władcy z  XIII wieku. Uczniowie szkoły w Jasieniu zaprezentowali program historyczny a gdański aktor Zbigniew Jankowski przeczytał dokument, w którym po raz pierwszy wymieniona została nazwa  Kaszuby. Jest to bulla papieża Grzegorza IX, w której tytułuje on księcia zachodniopomorskiego Barnima I dux Slavorum et Cassubiae. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn kaszubski autorstwa Hieronima Jarosza Derdowskiego i poszliśmy pochodem do Dworu Artusa, gdzie kontynuowany był program obchodów. Wysłuchaliśmy wykładu historyka Marka Smolińskiego dotyczący panowania Świętopełka Wielkiego. Następnie znany śpiewak Tomasz Fopke przecudnie śpiewał współczesne kaszubskie piosenki.

Tajemniczym i intrygującym punktem naszej wizyty we Dworze Artusa było „kùszkanié Krësztofa w rzëc”,tj. całowanie Krzysztofa w pupę. Gdańszczanie robili psikusa gościom, którzy po raz pierwszy odwiedzali Miasto. Proponowali mierzyć rozciągniętymi ramionami piec, który jest największym piecem w Europie. Odmierzając najszerszą część pieca trzeba nachylać się aż usta znajdą się na poziomie kafelki z Sowizdrzałem wypinającym swoją gołą pupę.

Spacerując ulicami Gdańska, spotkaliśmy klaunów na szczudłach, rozbawiających przechodniów.

No i w takich kaszubskich klimatach minął nam dzień w pięknym i starym Gdańsku zwanym historyczną stolicą Kaszubów. (ic) <Galeria zdjęć>