Dyktando niepodległościowe

2019-01-02 21:14:15

W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w konkursie, podczas którego połączono rywalizację w tradycyjnym dyktandzie z okazją do uczenia się historii Polski w niekonwencjonalny sposób. Celem Dyktanda Patriotycznego było uczczenie 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego, a także popularyzowanie wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii .Uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem historycznym dotyczącym wydarzeń i osób z roku 1918. Kilka wyrazów rzadko używanych sprawiało wiele trudności, m.in. jarzmo, cięmiężcy; wiele nazw własnych również stanowiło problem dla uczestników dyktanda.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych:

I kategoria - uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej,

II kategoria - klasy VII – VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum.

W kategorii I dzieci najpierw przystąpiły do eliminacji klasowych, następnie troje najlepszych z oddziału wzięło udział w etapie finałowym dyktanda patriotycznego.

Laureatami tej kategorii zostali:

1. miejsce – Patrycja Prabucka z klasy 6.
  2. miejsce – Michalina Miotk z klasy 6.
  3. miejsce – Patrycja Gołuńska z klasy 5a.

Chętni uczniowie z klas wyższych trudzili się z ortograficznymi pułapkami podczas jednego etapu. Oto zwycięzcy:

1. miejsce – Igor Piwowarczyk z klasy 7a.
  2. miejsce – Małgorzata Kalinowska z klasy 7a.
  3. miejsce – Weronika Klasa z klasy 8b.

Laureatom serdecznie gratulujemy! (wb) <Galeria zdjęć>