XLVIII Recytatorsczi Kònkùrs Kaszëbsczi Lëteraturë „Rodnô Mòwa”

2019-05-20 12:48:12

We wtorek 14 maja odbyły się w naszej gminie eliminacje Recytatorskiego Konkursu Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.  Otwarcia dokonał Pan Andrzej Busler -  Przewodniczący Komisji Jury.

Recytacje 29 uczestników oceniało 5-osobowe jury: Pani  inżynier Teresa Jońska-Subocz -  wykładowca Akademii Morskiej, członek Komisji Rewizyjnej oddziału głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz wielka miłośniczka kultury kaszubskiej,  Pan Jerzy Nacel – również wykładowca Akademii Morskiej, autor podręczników do chemii i biologii w języku kaszubskim, działacz gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Pan Jerzy Tutkowski -działacz kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Pan Andrzej Busler – prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, właściciel sklepiku z pamiątkami kaszubskimi, Pan Grzegorz Prądziński – nauczyciel języka kaszubskiego w ZO w Garczynie i w SP w Wysinie.

Z naszej szkoły najlepiej wypadli: Marta Koprek za recytację  utworów J. Walkusza „Kańta nôdzejë” i J.Drzezdżona „Môrcën” otrzymała I miejsce w kategorii klas VII – VIII. Mateusz Jurczak miejsce II w tej kategorii wiekowej za recytację wiersza R.Żmudy-Trzebiatowskiego „Bògati młodzónk ë gdowa” i fragment powiastki A,Majkowskiego „Bôjka ò zbójcu Czorlińsczim” oraz III miejsce Małgorzata Kalinowska za interpretację wiersza J.Piepki „Skòwrónk” oraz fragmentu opowiadania J.Drzeżdżona „Wëmëszlony skòwrónk”. Małgorzata Jurczak otrzymała III miejsce w kategorii – klasy IV – VI za prezentację wiersza H.Makurat „Kôrbiónka z wëjimaginowóną cotką” i  fragment powieści S.Jankego „Łiskawica”; Mai Stolc przyznano II miejsce za interpretację wiersza K.Serkowskiej „Môlinczi janiółk” oraz fragmentu baśni J.Sampa „Jak Mack królóm pòmôgôł”.

Marta Koprek, Mateusz Jurczak  i Maja Stolc zakwalifikowali się do etapu powiatowego Konkursu.

Gratulujemy recytatorom Konkursu pięknych interpretacji artystycznych a Marcie, Mai  i Mateuszowi życzymy sukcesów w dalszych eliminacjach.(ic) <Galeria zdjęć>