ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

Z wizyta u Wielkiego Astronoma

2022-04-28 10:19:28
Zdjęcie

Po długiej, spowodowanej pandemią przerwie, uczniowie z klas 6, 7a i 7b wyruszyli na pierwszą wspólną, szkolna wycieczkę. Jako cel wybraliśmy Frombork – miasto Kopernika. Podróż na miejsce minęła dość szybko i rozpoczęliśmy zwiedzanie miejsc, w których zgodnie z przekazem historycznym mieszkał i pracował nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik.

Na początek obejrzeliśmy ciekawe zbiory z Muzeum Mikołaja Kopernika, a następnie zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja znajdującą się na wzgórzu katedralnym. Odwiedziliśmy również planetarium, w którym obejrzeliśmy ciekawy spektakl prezentujący szereg gwiazdozbiorów znajdujących się w  różnych galaktykach. 

Mikołaj Kopernik również interesował się medycyną, co nie uszło naszej uwadze. Mogliśmy zatem odwiedzić mieszczący się niedaleko wzgórza katedralnego Szpital św. Ducha ze zbiorami dotyczącymi historii medycyny. Na niektórych prezentowane tam eksponaty zrobiły niemałe wrażenie.

Po zakupieniu wielu różnych pamiątek, udało nam się wygospodarować trochę czasu, aby pójść na spacer nad Zatokę Gdańską.

Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy miejscowy Park Astronomiczny, będący dopełnieniem działalności fromborskiego Planetarium. Tu mogliśmy się zapoznać z ciekawymi instrumentami służącymi do obserwacji nieba. Były to różnego rodzaju teleskopy, lunety służące do obserwacji planet ale i również słońca.

Dla wszystkich, którzy byli świadomi celu naszego wyjazdu była to niewątpliwie ciekawe lekcje historii, fizyki i astronomii, a wiedza tam pozyskana z pewnością może przydać się tu na miejscu w szkole. W galerii zdjęć prezentujemy nasze wspomnienia z wyjazdu. (zw) <Galeria zdjęć>

 

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier