ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

Kaszubska Noc w naszym gimnazjum

2014-03-12 11:31:27
Zdjęcie

 

Jeśli ktoś nie wierzy, że młodzież kocha szkołę, to jest w błędzie. Uczniowie z naszego gimnazjum nawet noc najchętniej spędzają w szkole… Bo w szkole, w nocy wiele się dzieje, wiele niesamowitych przygód. Specjalnie na tę wyjątkową noc z 28.02/01.03. 2014 r.  pan dyrektor zakupił szklane szybki, temperę i markery, aby nocne warsztaty malowania na szkle nie tylko  miały charakter profesjonalny, ale i wyzwalały magię, która o nocnej porze posiada szczególną moc zmieniania każdego człowieka w artystę.

Tematem warsztatów był własny święty patron.  Modeli  dostarczył oczywiście internet.  Poznaliśmy także krótkie historie z ich życia. Zaproponowane zostały też  dwie postacie z sacrum kultury kaszubskiej: Sydonia von Borck hrabianka oskarżona o rzucenie klątwy na znakomity ród Gryfitów – książąt kaszubskich, ścięta toporem i spalona na stosie w dniu 19.08.1620roku i Anna de Croy, z jednej strony postać tragiczna ostatnia księżniczka z Gryfitów, naoczny świadek spełniania się klątwy Sydonii – wymierania rodu, z drugiej strony potężna osobowość dla kultury pomorskiejj, fundatorka jednej z pierwszych książek z zapisaną kaszubską mową, tj. kaszubsko-niemiecki katechizm zredagowany przez pastora Michała Pontanusa w 1620 roku.

Nocą sugestywnie brzmią opowieści o osobach bliskich nam poprzez więzy wspólnego imienia  a także historie tragicznych losów dumnej szlachcianki Sydonii –którą osądzono jako czarownicę i równie nieszczęśliwym życiu księżniczki Anny –ofiary klątwy.

Tej nocy w murach liniewskiej szkoły krążyły duchy czarownicy Sydonii, księżniczki Anny i święte duchy naszych patronów. Bardzo wyraźnie zaznaczyły swoją obecność na małej szklanej szybce… (ic) <Galeria zdjęć>

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier