Recytatorski Konkurs Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

2014-05-13 10:00:52

08.05.2014r. w siedzibie liniewskiego centrum kultury odbyły się gminne eliminacje XLIII Recytatorskiego Konkursu Literatury  Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Już po raz drugi dzieci i młodzież z naszej gminy rywalizowały o tytuł najlepszego recytatora kaszubskiego.

W imieniu gospodarza tej kulturalnej imprezy – pana Zbigniewa Werczyńskiego , dyrektora ZO w Liniewie otwarcia dokonała organizatorka konkursu pani Ida Czaja, nauczycielka języka kaszubskiego. Przywitała uczestników konkursu, ich opiekunów, przybyłych gości, jurorów oraz wójta gminy – pana Mirosława Warczaka, któremu podziękowała za ufundowanie pięknych nagród i  poczęstunku.

W skład jury weszli:  pani Anna Derra znana działaczka kaszubska, znakomita znawczyni literatury kaszubskiej oraz pan Grzegorz Prondziński nauczyciel języka kaszubskiego.  Dwuosobowe jury wysłuchało 28 uczestników prezentujących artystyczne interpretacje poezji i prozy kaszubskiej.

Zespół Oświatowy w Liniewie reprezentowali:

w kategorii  - grupa przedszkolna -  Michał Rymon-Lipiński;

w kategorii klasy I-III  - Katarzyna Lempart (kl l), Lena Ciszewska (kl l), Klaudia Murawska (kl ll), Marta Koprek (kl lll), Malwina Freitag (kl lll);

w kategorii klasy IV-VI – Robert Freitag (kl lV), Małgorzata Szałajda (kl V) i Monika Jurczak (kl V);

w kategorii Gimnazjum  - Dominika Urban (kl l), Weronika Urban (kl l) i Katarzyna Szałajda (kl l).

Robert Freitag zaprezentował bardzo żywiołową interpretację powiastki W. Miszka „Môłi przëtrôfk” i wiersza S.Janke „Latowô pòra” , wywalczył II miejsce i tym samym będzie reprezentował naszą szkołę oraz gminę Liniewo na eliminacjach powiatowych w Kościerzynie. Michał Rymon-Lipiński zdobył wyróżnienie za pełną ekspresji recytację wiersza S. Janke „Na zybówce”. Przyznano także trzy wyróżnienia, dla: Dominiki Urban za recytację wiersza H. Makurat „Òstawił mie mój aniół” i fragment opowiadania G.J. Schramke „Òdstąpienié”; Weroniki Urban za zaprezentowanie fragmentu powieści A. Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” i wiersz I. Czajinë „Diôbeł mô ùsmiéw përcati”; Katarzyny Szałajdy za interpretację wiersza I. Czajinë „Òdecknienié” i fragment opowiadania G.J. Schramke „Zëmòwô pòwiôstka”.

W czasie obrad jurorów, uczestnicy posilili się pizzą ufundowaną przez pana wójta, zrelaksowali się wspólnym śpiewaniem kaszubskich „frańtówek” , zabawą w „kùczra” (wożnicę) do piosenki T. Fopki. Przy modelu kaszubskiej „chëczy” dowiedzieli się o stylu architektury szpachulcowej, kiedyś bardzo popularnej na Kaszubach, dzisiaj już zabytkowej i zanikającej, mogli obejrzeć dzbany z ceramiki Neclów z Chmielna. W przygotowanej dekoracji przyglądali się portretom pisarzy, których utwory recytowali.

Czas oczekiwań na werdykt został młodzieży i dzieciom wypełniony po brzegi a stres w miarę możliwości zminimalizowany.(ic) <Galeria zdjęć>