Spotkanie z poetką Idą Czają

2014-12-18 19:35:13

9 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Liniewie odbyło się spotkanie autorskie z nauczycielką naszej szkoły, Panią Idą Czają, która jest uznaną poetką kaszubską; wydała kilka tomików swoich wierszy, przetłumaczyła kilka utworów na język kaszubski (m. in. „Romeo i Julię” W. Szekspira); uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

Na wieczór poetycki zostali zaproszeni rodzice uczniów szkoły podstawowej. Spotkanie przygotowała grupa gimnazjalistów w ramach projektu „Spotkanie z poezją i...”. oraz uczniami czwartej klasy. Podczas imprezy można było usłyszeć wiersze Pani Idy w wykonaniu uczniów klasy czwartej uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego oraz niezwykle przejmującą recytację utworów w interpretacji samej autorki nagrodzone gromkimi brawami zebranych. Ponadto Pani Ida odpowiadała na pytania przygotowane przez gimnazjalistów i zadawane przez rodziców dotyczące życia i twórczości poetki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy mieli okazję zaśpiewać kilka popularnych piosenek kaszubskich przy akompaniamencie diabelskich skrzypiec. Oczywiście, nie obyło się bez autografów – do Pani Idy ustawiła się długa kolejka uczniów i rodziców.

Spotkanie umilił wystrój sali, m.in. świeczki, nastrojowe lampy, wystawa publikacji i nagród poetki oraz słodkości przygotowane przez rodziców uczniów klasy czwartej.

Oto kilka komentarzy rodziców wieczorze autorskim:

• To na pewno nie był zmarnowany czas!
  • Cieszę się, że zdecydowałam się na przyjście tutaj.
  • To była odskocznia od dnia codziennego, zupełne oderwanie się od problemów codziennych.
  • Nie znam kaszubskiego, ale recytacja wierszy przez Panią Idę przyprawiała o dreszcze. To było niesamowite!
  • Znam kaszubski, wszystko zrozumiałem, było bardzo miło! (wb) <Galeria zdjęć>