ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

O nowych polsko-niemieckich przyjaźniach i nie tylko…

2016-05-24 15:09:49
Zdjęcie

W sobotę 21 maja dobiegła końca czwarta z kolei polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Przez 6 dni gościliśmy w naszych domach młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Heskem. Wraz z nauczycielami – p. Gerdem Adrian i Lydią Pohl przybyło 15 uczniów w wieku 14-16 lat. Była to rewizyta po marcowym pobycie 15 gimnazjalistów z Liniewa wraz z opiekunami - Elżbietą Łuczkiewicz i Anetą Gajewską – w partnerskiej gminie Ebsdorfergrund.

Pierwszym punktem programu była wizyta w szkole. Jej tajemnice nasi goście zgłębić musieli samodzielnie, kierując się wskazówkami przygotowanymi przez polskich partnerów. Zadania obejmowały wiedzę z zakresu znajomości koloru samochodu p. Gierszewskiego, menu w szkolnej stołówce, czy imienia córki nauczycielki przyrody. Rozwiązanie ich wymagało dociekliwości, kreatywności, a czasem współpracy z nowo poznanymi kolegami i koleżankami. Później cała grupa udała się na spotkanie z wójtem Mirosławem Warczakiem i przedstawicielami władz. Podczas pobytu w Urzędzie Gminy młodzież wspólnie przygotowała wystawę zdjęć, dokumentującą przebieg wszystkich dotychczasowych wymian, okraszając ją spontanicznymi komentarzami. Akcja ta została zorganizowana z okazji 25-lecia powstania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. To głównie dzięki wsparciu finansowemu tej instytucji możliwa jest organizacja tego typu spotkań. Efekty wspólnych działań oglądać można w Urzędzie Gminy.

W ciągu tych 6 dni uczestnicy poznawali wątki związane ze wspólną w dużej mierze, choć często niełatwą historią. W Gdańsku odwiedzili Westerplatte, miejsce rozpoczęcia II wojny światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności poświęcone wydarzeniom w Stoczni Gdańskiej, które odbiły się szerokim echem w całej Europie i wywarły wpływ na historię m.in. Niemiec. Podziwiali wyjątkową atmosferę Gdańska i Sopotu, przemierzyli bosą stopą nadmorską plażę i rzucili okiem na panoramę Gdyni z wysokości Kamiennej Góry. Garści wrażeń dostarczyła również krótka wizyta w Szymbarku. Pomimo dość napiętego harmonogramu młodzież znalazła czas na wspólne spotkania przy grillu i na boisku.

Miło było usłyszeć z ust naszych niemieckich partnerów opinię, iż organizacja wymiany z roku na rok jest coraz lepsza. Jest to zapewne wynikiem nabytego przez te lata doświadczenia oraz wzajemnego zrozumienia kadry, wymieniającej na bieżąco spostrzeżenia i pomysły na przyszłość. 

Celem wymiany było zbliżenie i wzajemne zrozumienie oraz nawiązanie przyjaźni pomiędzy młodzieżą obu krajów. Widząc hektolitry łez wylane przy pożegnaniu możemy z satysfakcją stwierdzić, iż cele te zostały osiągnięte w 100%. Entuzjazm wśród uczniów jest tak duży, że gdyby tylko była taka możliwość, bez zastanowienia wzięliby udział w kolejnym spotkaniu. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i kontynuować chlubną tradycję, co niniejszym czynimy, snując już dziś plany na przyszłość.(ag) <Galeria zdjęć>

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier