Tańczyli w gdańskim ratuszu ...

2017-04-09 11:24:12

18 marca odbyły się uroczyste obchody Dnia Kaszubskiego w Gdańsku. O godz. 11-tej młodzież ze szkół z Liniewa i Głodowa zebrała się  razem  z członkami Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego pod pomnikiem księcia Świętopełka Wielkiego, gdzie aktor Zbigniew Jankowski przeczytał w języku kaszubskim a następnie polskim bullę papieską  z 1223 roku z po raz pierwszy zapisaną nazwą własną: Cassubia.

Po powitaniach, przemówieniach i złożeniu kwiatów pod pomnikiem przemaszerowaliśmy do ratusza na dalszą część uroczystości. Wysłuchaliśmy felietonu laureata konkursu krasomówczego. Póżniej teatr z Brus przedstawił spektakl oparty na twórczości ludowego filozofa i artysty Józefa Chełmowskiego. Nasza grupa również włączyła się w część artystyczną. Monika Juczak recytowała swój zeszłoroczny program konkursu „Rodny Mowë”tj. J.Drzezdżona „Spòwi馘z Smtãka i wiersz j.Piepki ッl・ pウaczesz...” Na zakończenie częśći oficjalnej zespół taneczny składający się z młodzieży ze szkół z Liniewa i Głodowa zatańczyli 7 tańców kaszubskich.

Na tańczące dzieci z maleńkich wiosek z pogranicza Kaszub i Kociewia patrzyli nie tylko Gdańszczanie i zaproszeni goście, ale także  władcy polscy z portretów  ze ścian ratusza. (ic) <Galeria zdjęć>