ZO Liniewo

Adres: ul. Szkolna 2, 83-420 Liniewo, woj. pomorskie
Telefon/Fax: (0-58) 687-80-35

Dziesięciolecie wymiany polsko- niemieckiej.

2018-05-10 19:40:34
Zdjęcie

Już od dziesięciu lat uczniowie Zespołu Oświatowego w Liniewie goszczą w szkole niemieckiej w Heskem, a następnie przyjmują w domach swoich niemieckich partnerów. Wymiana odbywa się co dwa lata. W tym roku trzynastoosobowa grupa uczniów z klasy 7 b, 2 a i 3 a wraz opiekunkami, nauczycielkami ze szkół naszej gminy panią Elżbietą Łuczkiewicz i panią Anetą Gajewską.

W szkole w Heskem witani jesteśmy zawsze radośnie i niezwykle przyjaźnie. W czasie naszego krótkiego pobytu zorganizowano nam bardzo bogaty program. Głównym organizatorem i naszym opiekunem był nauczyciel pan Daniel Tabis. Pierwszy dzień naszego pobytu przypadł na 1 maja, czyli w dniu świątecznym również w Niemczech. Przedpołudnie spędziliśmy z niemieckimi rodzinami, zaś po południu spotkaliśmy się wszyscy w pięknym parku przy Schloss Rauischholzhausen, pięknym pałacu będącym prawdziwą atrakcją gminy. Następny dzień spędziliśmy w szkole. Uczniowie udali się na lekcje ze swoimi partnerami, zjedliśmy lunch w szkolnej kafeterii, a następnie pojechaliśmy do Marburga, gdzie uczestnicy wymiany dostali zadania – rajd po Marburgu. Następnego dnia udaliśmy się pociągiem do Kassel, gdzie zwiedziliśmy muzeum miasta oraz galerię obrazów, w której mogliśmy podziwiać dzieła wielu słynnych mistrzów, na przykład Rubensa czy Rembranta. W ostatnim dniu naszego pobytu w Niemczech udaliśmy się do Frankfurtu nad Menem, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Filmu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pierwsze filmy, zapoznać się z zasadą działania green box’u, stać się na moment bohaterem iluzji filmowej i wysłuchać wielu ciekawych informacji, poznać tajniki profesjonalnej produkcji filmowej. Uczniowie słuchali przewodnika z dużym zainteresowaniem, nie przeszkadzało im to, że pogadanka odbywała się w języku angielskim.

Cele wymiany są bardzo rozległe – poznanie kraju naszych niemieckich partnerów, jego historii, zabytków, osiągnięć artystycznych, ale także codziennego życia: pracy, nauki, zabawy, rozrywki, relacji rodzinnych. To nie wszystko, bowiem najważniejsze jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, porozumiewanie się w językach znanych obu stronom, a tym razem dominował angielski, niemiecki, a także polski, bowiem opiekun naszych gospodarzy mówił po polsku i jeden z uczniów szkoły w Heskem posługiwał się naszym ojczystym skarbem, językiem.

O tym będzie można się przekonać, gdy gościć będziemy niemieckich partnerów za kilka tygodni tu, w Liniewie.(eł) <Galeria zdjęć>

 

Copyright © by Zespół Oświatowy w Liniewie. Code by Paweł "Agares" Łuczkiewicz, Graphics by Patryk "Viper" Weier