Narodowe Święto Niepodległości w Liniewie

2018-11-13 19:41:47

9 listopada 2018 roku w Zespole Oświatowym w Liniewie odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku, z racji jubileuszu, miały one charakter wyjątkowy.

Od września uczniowie wraz z nauczycielami podejmowali się rozmaitych zadań, mających na celu uczczenie tego wyjątkowego Święta. Przygotowywali ścienne gazetki, wyjeżdżali na wycieczki do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, przeprowadzali badania ankietowe, których zadaniem było określenie, jakie wartości, wynikające z niepodległości, są dla nich najistotniejsze, a także wzięli udział w konkursie literackim pod hasłem: „List do Niepodległej”.

W piątkowy poranek cała szkolna społeczność w galowych strojach z okolicznościowymi kotylionami wzięła udział w przeglądzie pieśni patriotycznych. Każda klasa przygotowała jeden utwór i zaprezentowała go koleżankom i kolegom. Szczególnie mile przyjmowane były występy naszych najmłodszych uczniów.

O godzinie 11:00 zaczęła się właściwa uroczystość z udziałem władz Gminy Liniewo, pocztów sztandarowych, żołnierzy z 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Gdyni, rodziców,  innych mieszkańców naszej gminy, a także uczniów wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Całość poprowadzili: dyrektor GOKSiR w Liniewie pani Lucyna Piwowarczyk oraz dyrektor ZO w Liniewie pan Zbigniew Werczyński, który punktualnie o godzinie 11:11 zaprosił zgromadzonych do odśpiewania hymnu narodowego. W ten sposób dołączyliśmy do grona ponad 5 milionów uczniów i nauczycieli, którzy w tym samym czasie zaśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Liniewo pan Mirosław Warczak. W swojej przemowie podkreślił doniosłość święta i podkreślił wartość niepodległości i konieczność nieustannej pracy nad jej doskonaleniem, gdyż wolność nie jest dana żadnemu narodowi na zawsze i wymaga nieustannego trudu wszystkich obywateli.

W dalszej części uroczystości uczniowie ZO w Liniewie zaprezentowali program artystyczny. Całość rozpoczął przygotowany przez uczniów klasy V taniec flagi. Po nim dyrektor szkoły pan Zbigniew Werczyński wręczył nagrodę zwyciężczyni konkursu literackiego, uczennicy klasy III A gimnazjum Amelii Petke, która zaprezentowała wszystkim swój „List do Niepodległej”.  W dalszej części uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej zaprezentowali widowisko o charakterze patriotycznym. Teksty klasyki literatury polskiej przeplatane pieśniami o charakterze patriotycznym miały za zadanie, nie tyle przekazać konkretne informacje o okresie zaborów i walce Polaków o niepodległość, ile oddziałać na emocje widzów, wskazując na tragizm wielu pokoleń naszych rodaków skazanych na cierpienie, a także na los matek, żon i osób bliskich młodych chłopców, którzy poświęcali swe życie dla wolnej Polski.

Inscenizacja została przyjęta przez wszystkich aplauzem. Zarówno starsi jak i młodsi widzowie w skupieniu i z należytą powagą przeżywali płynące ze sceny treści.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał mjr w stanie spoczynku Jarosław Waliński, emerytowany dowódca sekcji planowania i programowania w Dowództwie Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Warszawie – absolwent naszej szkoły, który podziękował za zaproszenie i możliwość przeprowadzenie lekcji patriotyzmu z najmłodszymi uczniami ZO w Liniewie. Z kolei kpt. Daniel Wasiłek, dowódca baterii technicznej 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej  w Gdyni przekazał na ręce dyrektora pamiątkową „Księgę Niepodległości”.

Kończąc uroczysty Apel, dyrektor Zbigniew Werczyński serdecznie podziękował wszystkim za przygotowanie uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyraził też nadzieję, że przedłużeniem gminnych i szkolnych obchodów tego Święta będą wywieszone we wszystkich domach naszych uczniów biało – czerwone flagi. (wf) <Galeria zdjęć>